Podijeli
Podijeli
Srodne objave
Hrvatski centar za razvoj volonterstva (HCRV) održao je 7. veljače 2025. godine u Zagrebu strukturirani dijalog na temu Razvoj volonterstva – dijalog za budućnost.
HUPT je postao partner u regionalnom projektu „TRANSDINARICA2“ odobrenom za sufinanciranje od Programa transnacionalne suradnje dunavske regije 2021. – 2027.
U novom bolničkom kompleksu Kliničkog bolničkog centra Rijeka na lokalitetu Sušak, 9. prosinca 2024. godine, održana je stručna edukacija pod nazivom „Načini ostvarivanja primjerenog kontakta i specifičnosti zdravstvene skrbi za osobe s invaliditetom“.

Dragi članovi i posjetitelji stranice,
vjerojatno ste u medijima čuli za rekonstrukciju Meštrovićevog paviljona na Trgu žrtva fašizma u Zagrebu i pobunu raznih institucija; od urbanizma, zaštitara spomeničke kulture do ekoloških.
Iako mnogi vide i znaju za ovaj slučaj rekonstrukcije, nas osobe s invaliditetom, odnosno osobe koje se kreću pomoću invalidskih kolica u pobuni nema. Fotografija govori puno!
Raskopane su stube i okoliš oko „džamije“. Ovo je idealno da se sada napravi pristup osobama s invaliditetom za Meštrovićev paviljon. Svima nam je još vrlo svjež ponižavajući osjećaj kako smo bili uskraćeni posjetiti izložbu o Nikoli Tesli – MindFromthe Future.
Rekonstrukciju Meštrovićevog paviljona financira Grad Zagreb. Međutim, kako već u Hrvatskoj biva okruženje je u nadležnosti Grada Zagreba a unutrašnjost Meštrovićevog paviljona je u nadležnosti države. Ako se želi i hoće nešto napraviti , moraju se učiniti napori da Grad Zagreb i Hrvatska koja je ozakonila Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom i Fakultativni protokol čime se obvezala kako neće diskriminirati osobe s invaliditetom, iskomuniciraju rješenje za pristupačnost .
Apeliramo da se svi uključimo i potrudimo da se sada pri rekonstrukciji ne napravi nova prepreka koja će biti budućnost osobama s invaliditetom. Ovo je točka preko koje mi ne možemo, ne želimo i nećemo prijeći za budućnost osoba s invliditetom kad je riječ o bilo kojem zaštićenim hrvatskim spomenicima kulture. Ako „kulturnjacima“ nije jasno neka zavire u bilo koju zemlju EU kako je tamo to riješeno pa neka nam onda govore o povijesnoj baštini. Louvres, Schoenbruen, Vatikan ili bilo koji drugi spomenik kulture SVJETSKE baštine potpuno su pristupačni osobama s invaliditetom. Što činimo MI?!