O udruzi
Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara (HUPT) savez je organizacija udruga osoba sa spinalnim ozljedama u Republici Hrvatskoj udruženih radi zajedničkih interesa, osnovan na zajedništvu, uzajamnosti i solidarnosti osoba sa spinalnim ozljedama.
Savez organizacija usmjeren je zajedničkim interesima i ciljevima radi ostvarivanja ljudskopravaškog modela gledišta na invaliditet te na unapređivanje skrbi o osobama sa spinalnim ozljedama od trenutka nastanka invaliditeta nadalje.
HUPT je jedan od osnivača Europske federacije spinalno ozlijeđenih (ESCIF-a) sa sjedištem u Nottwilu (Švicarska), pridruženi je član Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH), član je i Koalicije udruga u zdravstvu (KUZ).
Misija
HUPT djeluje kao centar potpore svojim članicama, jačajući unutarsektorsku i međusektorsku suradnju te zagovara interese osoba s invaliditetom s ciljem promocije javnog dobra i napretka hrvatskog društva. U isto vrijeme, HUPT djeluje u direktnom interesu osoba sa spinalnom ozljedom kako bi doprinio njihovoj uspješnoj integraciji u društvo.
Vizija
HUPT kao krovna organizacija pomaže svim osobama koje žive s posljedicama ozljede ili bolesti kralježničke moždine u potpunom ostvarivanju njihovih prava u svim aspektima življenja i sprječavanju diskriminacije, kroz suradnju s udrugama članicama i kroz partnerstvo sa svim drugim dionicima koji su usmjereni ostvarenju ravnopravnog života osoba s invaliditetom.
Glavne aktivnosti HUPT-a tijekom godina djelovanja su projekti provođeni po principima pokreta neovisnog življenja. Neovisno življenje je način rada koji se provodi od samog osnutka 1999. godine. Obuhvaća brojne projekte za unapređivanje svih područja života osoba sa spinalnim ozljedama potrebnih za ostvarivanje jednakih mogućnosti: od edukacija članstva o neovisnom življenju do skrbi za vlastito tijelo zbog prevencije pojave komplikacija kod osoba sa spinalnom ozljedom, zagovora za prava OSI, monitoring pristupačnosti javnih i turističkih objekata, edukacije rizičnih skupina, Peer Counsellinga (savjetovanja iz iskustva) te rada u radnim skupinama za prijedloge i izmjene zakona i Povjerenstvu Vlade RH za osobe s invaliditetom.