Kategorija: Vijesti

Podijeli

Objavljeno: 11 prosinca, 2024Kategorija: Vijesti

Podijeli

Srodne objave

U novom bolničkom kompleksu Kliničkog bolničkog centra Rijeka na lokalitetu Sušak, 9. prosinca 2024. godine, održana je stručna edukacija pod nazivom „Načini ostvarivanja primjerenog kontakta i specifičnosti zdravstvene skrbi za osobe s invaliditetom“. Edukacija je bila namijenjena zdravstvenim i nezdravstvenim djelatnicima KBC Rijeka, a organizirali su je Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Centar za zdravstvene sustave, politike i diplomaciju Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar“.

Cilj edukacije bio je pružiti uvid u izazove s kojima se osobe s invaliditetom susreću u kontaktu s zdravstvenim i nezdravstvenim djelatnicima. Među pedesetak sudionika, edukaciji su prisustvovali i predstavnici više udruga osoba s invaliditetom, uključujući Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara koju je predstavljao Bojan Hajdin, Saveza društava distrofičara Hrvatske, Hrvatskog saveza slijepih, Udruge za zaštitu i promicanje mentalnog zdravlja „Svitanje“ i mnogih drugih.

Edukaciju su otvorili doc. dr. sc. Tomislav Benjak iz HZJZ-a, pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić, ravnatelj KBC Rijeka prof. dr. sc. Alen Ružić, prof. dr. sc. Aleksandar Džakula iz Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ te Ana Došen, predstavnica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske. U svojim uvodnim govorima istaknuli su važnost poboljšanja komunikacije i pristupačnosti, kao ključnih čimbenika u unapređenju kvalitete zdravstvene skrbi za osobe s invaliditetom.

Ravnatelj KBC Rijeka, prof. dr. sc. Alen Ružić, naglasio je da bolnica trenutno zapošljava gotovo 300 osoba s invaliditetom i da nova bolnička zgrada, prilagođena suvremenim standardima, omogućava bolje radne uvjete za ovu skupinu. Također, spomenuo je implementaciju inovativnog projekta „putovnica za osobe iz spektra autizma“, koji omogućava lakšu komunikaciju i prilagodbu zdravstvene skrbi za osobe s autizmom. U novoj bolničkoj zgradi na Sušaku postavljena je i Komunikacijska ploča, alat za potpomognutu komunikaciju koji pomaže osobama s invaliditetom u interakciji s okolinom.

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom, Darijo Jurišić, podsjetio je na važnost korištenja ispravnog nazivlja i terminologije te naglasio obvezu Hrvatske, prema ratifikaciji Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, u stvaranju uvjeta za neovisno življenje i punopravno uključivanje osoba s invaliditetom u zajednicu.