Kategorija: Vijesti

Podijeli

Objavljeno: 6 lipnja, 2025Kategorija: Vijesti

Podijeli

Srodne objave

Od 28. do 31. svibnja 2025. godine, Hrvatski savez udruga paraplegičara i tetraplegičara (HUPT) bio je domaćin godišnjeg kongresa Europske federacije za ozljede leđne moždine (ESCIF), koji se ove godine održao u Zagrebu, pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske.

ESCIF kongres u Zagrebu okupio je 86 sudionika iz 20 europskih zemalja – predstavnike nacionalnih saveza udruga osoba sa spinalnom ozljedom, stručnjake iz područja rehabilitacije i asistivne tehnologije, znanstvenike, donositelje politika i dr. Kroz tri tematska dana, panele te vođenu turu, sudionici su razmjenjivali znanja, iskustva i konkretne prijedloge za unaprjeđenje prava i kvalitete života osoba sa spinalnom ozljedom u Europi.

Kongres je otvoren svečanom ceremonijom u hotelu Westin, gdje su okupljenima dobrodošlicu poželjeli Bojan Hajdin, predsjednik HUPT-a, Lucy Robinson, predsjednica ESCIF-a, Darijo Jurišić, Pravobranitelj za osobe s invaliditetom te Ratko Kovačić, predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora.

Prvi dan kongresa bio je posvećen asistivnoj tehnologiji kao ključnom čimbeniku samostalnosti osoba s invaliditetom. Nathan Milgate iz Triride UK predstavio je prednosti elektromotornih nastavaka za kolica i ručnih bicikala, naglašavajući njihovu praktičnost i utjecaj na mobilnost korisnika. Znanstvenice iz slovenskog Instituta URI Soča prikazale su model integracije asistivne tehnologije u javnozdravstveni sustav, ističući važnost suradnje zdravstvenih ustanova i korisnika.

Panel “Asistivna tehnologija – međunarodne prakse” okupio je predstavnike institucija, proizvođača i korisnika iz Hrvatske, UK i Švedske, koji su istaknuli potrebu za standardizacijom pomagala, dostupnim financiranjem i edukacijom korisnika i stručnjaka.

Drugi dan bio je fokusiran na inkluzivni i održivi turizam. Predstavnici Ministarstva turizma, Geodetskog instituta Slovenije i UN Tourisma govorili su o nacionalnim politikama, GIS sustavima i međunarodnim standardima pristupačnosti. HUPT je predstavio istraživanje pristupačnosti plaža i smještaja na hrvatskoj obali. Poznat putopisac Slaven Škrobot podijelio je inspirativnu priču o putovanjima u invalidskim kolicima. Dan je zaključio panel o izazovima pristupačnog turizma i važnosti međunarodne suradnje.

Treći dan posvećen je pristupačnom prijevozu i urbanoj mobilnosti. Profesor Marko Periša predstavio je primjere integracije asistivne tehnologije u javni prijevoz, dok je Daniel Casas iz EDF-a govorio o europskim pravnim okvirima za zaštitu prava putnika s invaliditetom. Sudionici panela “Budućnost pristupačnih gradova” naglasili su  potrebu povezivanja infrastrukture, tehnologije i obrazovanja za inkluzivnije gradove.

Radionica „World Cafe“ pod moderatorom Darijem Karačićem okupila je sudionike u timove te iznjedrila je preporuke za tehnologiju, turizam i prijevoz.

U praktičnom dijelu programa organizirana je inkluzivna turistička tura Zagrebom, tijekom koje su sudionici imali priliku isprobati Triride uređaje u stvarnim uvjetima. Obilazak grada uz turističkog vodiča obuhvatio je važne točke urbane pristupačnosti i završio je zajedničkim ručkom, službenim fotografiranjem te svečanom večerom na 17. katu hotela Westin.

Završni dan kongresa bio je rezerviran za Skupštinu članica ESCIF-a. Tijekom sastanka raspravljalo se o strateškim prioritetima federacije u narednom razdoblju, s posebnim naglaskom na jačanje vidljivosti spinalnih ozljeda u europskim politikama. Također je najavljeno da će domaćin sljedećeg ESCIF kongresa 2026. godine biti grad Bologna u Italiji.

Kongres se održao uz podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, glavnog sponzora Triride SRL, te sponzora EightTimesFaster GmbH i Wellspect. Veliku podršku pružili su i Turistička zajednica Grada Zagreba, Hrvatska turistička zajednica te Red Bull, koji su svojim materijalima i logističkom podrškom dodatno obogatili doživljaj svih sudionika.

Zaključno, ESCIF kongres 2025. u Zagrebu ostavio je snažan dojam na sve sudionike. Kroz bogat sadržaj, konstruktivne rasprave i praktične aktivnosti, pružio je jasnu viziju europske suradnje u području spinalnih ozljeda i poslao snažnu poruku o važnosti pristupačnosti, inkluzije i međunarodne suradnje.